Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kolejna inwestycja w biopaliwa

Kolejna inwestycja w biopaliwa
Zakład produkujący komponenty do biopaliw zamierza wybudować na terenie zarządzanym przez policki Infrapark polski oddział amerykańskiej firmy Becco. Plany inwestorów opiewają w sumie na milion ton estrów dodawanych do oleju napędowego.

Wczoraj przedstawiciele Becco podpisali umowę dzierżawy 4,4 ha gruntów Infraparku. Docelowo mają je kupić. - Amerykańska firma zapowiada, że zainwestuje w Policach ok. 92 mln zł oraz zatrudni 200 osób - powiedział "Rz" Piotr Wachowicz, rzecznik ZCh Police, głównego udziałowca Infraparku. Według Wachowicza inwestycja w ciągu 10 lat ma dać spore wpływy do polskiego budżetu: ponad 1,1 mld zł z tytułu VAT i rocznie ok. 40 mln zł z podatku dochodowego. Becco do produkcji komponentów do biopaliw będzie używało oleju sojowego oraz rzepakowego.

Firma specjalizuje się w tej dziedzinie, posiada już fabryki ekologicznego paliwa do silników Diesla m.in. w Austrii, Hiszpanii i Bułgarii. W całości należy do amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Sage Capital Growth. Nie wiadomo, jaką ilość estrów chce produkować Becco. Police nie ujawniają tych szczegółów, a z przedstawicielami Becco nie udało nam się skontaktować. Sądząc z planowanej kwoty inwestycji, może to być ok. 75 tys. ton.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności