Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rejonizacja w utylizacji

Rejonizacja w utylizacji
Ptasia grypa na szczęście nie zaatakowała jeszcze w Polsce hodowli drobiu, ale inspekcja weterynaryjna przygotowuje na taką ewentualność zakłady utylizacyjne. Wprowadzona rejonizacja ma zapewnić sprawną likwidację stad.

Zakład Utylizacyjny w Krasnosielcu w powiecie makowskim ma uprawnienia do likwidacji najbardziej niebezpiecznych odpadów pochodzenia zwierzęcego. Jest jedynym tego typu na Mazowszu i obsługuje kilka województw.

W zakładzie przebywa na stałe dwóch lekarzy weterynarii. Obowiązują tu ścisłe zasady postępowania. Wysyłany do spalania towar jest pod specjalnym nadzorem. Na razie firma wykorzystuje swoje moce przerobowe w jednej trzeciej.

Inspekcja weterynaryjna zapewnia, że w razie potrzeby, z likwidacją i utylizacją chorych zwierząt w kraju nie będzie problemów. Mogą się tym zajmować także zakłady należące do kategorii drugiej.

Aby zapewnić sprawne działanie, inspekcja weterynaryjna wprowadziła już jesienią 2005 roku rejonizację zakładów utylizacyjnych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1