Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nowe ogniska grypy

Nowe ogniska grypy
O trzy nowe przypadki powiększyła się liczba wykrytych ognisk ptasiej grypy w Polsce. Po Toruniu obecność wirusa stwierdzono także w Kostrzynie, Świnoujściu i Bydgoszczy. W dwóch ostatnich przypadkach nie potwierdzono jeszcze czy była to niebezpieczna dla człowieka odmiana tej choroby.

W Kostrzynie, Świnoujściu i Bydgoszczy wyznaczono 3 kilometrowe strefy ochronne, gdzie zagrożenie wirusem jest największe. Dostępu do nich strzegą odpowiednie służby.

Na drogach dojazdowych rozłożono maty dezynfekcyjne. Zdaniem Głównego Lekarza Weterynarii wkrótce kolejnych ognisk może być więcej. Sprzyja temu zwiększająca się migracja dzikich ptaków.

Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa zwiększająca się liczba wykrytych ognisk choroby nie powinna niepokoić.

Wykryte w miniony weekend nowe ogniska ptasiej grypy na razie nie zagrażają daleko położonym fermom hodowlanym. W bezpośrednim sąsiedztwie strefy ochronnej wirusa nie ma też wielu zabudowań rolniczych.

Na Opolszczyźnie wszystkie służby postawiono w stan pełnej gotowości na wypadek pojawienia się ptasiej grypy.

W opolskim urzędzie wojewódzkim zakończono druk 100 tysięcy ulotek z zaleceniami, jak postępować, by ustrzec się przed wirusem. Obrona cywilna zajęła się ich kolportażem, a straż pożarna i policja sprawdzają stan zabezpieczenia wiejskich kurników.

Na wypadek pojawienia się ptasiej grypy gotowych do podjęcia akcji jest już kilka tysięcy osób.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności