Ceny zbóż, notowania, aktualności

Agencje łączcie się!

Agencje łączcie się!
Likwidacja poprzez łączenie tak najkrócej można opisać plany rządu wobec trzech agencji zajmujących się rolnictwem. Na pierwszy ogień pójdzie Agencja Nieruchomości Rolnych, którą do końca roku wchłonie resort rolnictwa.

O tym, że likwidacja Agencji Nieruchomości nie będzie łatwa było wiadomo od dawna. Także dla tych, którzy tą likwidację popierali.

Skąd ta ostrożność? Stąd, że Agencja zarządza 3 milionami hektarów ziemi po byłych PGR, nadzoruje 59 spółek dbających o postęp biologiczny w rolnictwie oraz kontroluje 140 tysięcy umów dzierżawnych.

Agencja wykonuje także obowiązki związane z mieniem zabużańskim oraz kształtowaniem ustroju rolnego. W zeszłym roku przekazała do budżetu państwa 680 milionów złotych. Likwidacja będzie więc polegać na włączeniu Agencji Nieruchomości Rolnych do ministerstwa rolnictwa, w którym powstanie nowy departament.

Rząd wie już jaka będzie przyszłość dwóch pozostałych agencji. Agencja Rynku Rolnego stopniowo będzie przekazywać swoje obowiązki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Proces łączenia będzie trwał rok.

Sporym kłopotem może być także fakt, że w obu Agencjach działają dwa różne systemy informatyczne, które stopniowo trzeba będzie integrować.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności