Ceny zbóż, notowania, aktualności

Tanieją akcje firm drobiarskich

Tanieją akcje firm drobiarskich
Niemal cały dzień główne indeksy warszawskiej giełdy wahały się wokół poziomów z piątkowego zamknięcia. Większość dużych spółek zanotowała spore obroty były niskie. Intensywnie handlowano akcjami BPH, Telekomunikacji Polskiej i TVN.

WIG zyskał wczoraj 0,7 proc., WIG20 - 0,8 proc., zaś TechWIG - 0,5 proc. Łączne obroty na rynkach akcji wyniosły 833 mln zł.

Można odnieść wrażenie, że inwestorzy nie mają koncepcji, w którą stronę pójdzie rynek. Część graczy postanowiła to wykorzystać do realizacji zysków. Z tego powodu taniały m.in. akcje Alchemii i Biotonu. Znacznie spadał kurs Eurofaktora.

Dobre wyniki kwartalne oraz nadzieje, że obawy przed ptasią grypą nakręcą popyt na medykamenty, spowodowały wzrost cen akcji hurtowni leków. Informacja o wykryciu w Polsce pierwszych ptaków zarażonych tą chorobą była powodem potanienia walorów Indykpolu i AmRestu. Ekodrob w drugiej połowie dnia odrobił poranne straty. Spadki kursów mogą się pogłębić, gdy pojawią się informacje o zarażeniu drobiu domowego. Ewentualne dalsze zniżki będą miały podłoże psychologiczne.

Po ogłoszeniu wezwania giełda zawiesiła do godz. 14:00 notowania akcjami Hogi. Jej główny akcjonariusz zaoferował za każdą akcję 5 zł. Kurs Hogi od samego rana spadał, a niska cena w wezwaniu pogłębiła wczorajsze straty inwestorów.

Jak co poniedziałek na rynek dotarła seria odtajnionych rekomendacji. 3 marca analitycy BDM PKO BP obniżyli do "neutralnie" zalecenie dla akcji Orbisu (wycena 43 zł). 2 marca DI BRE Banku podniosło do "akumuluj" zalecenie dla walorów Polimeksu (wycena 80,1 zł). 1 marca CDM Pekao obniżył zalecenia dla akcji CSS, Groclinu i PKN odpowiednio do "redukuj", "redukuj" i "trzymaj". Papiery CSS wyceniono na 19,5 zł, Groclinu na 55,5 zł, a PKN na 63 zł. 27 lutego Millennium DM obniżyło do "redukuj" zalecenie dla akcji Softbanku (wycena 38,6 zł).

Na giełdach w Europie Zachodniej indeksy zwyżkowały za sprawą akcji telekomów i firm paliwowych. Zgodne z oczekiwaniami dane o styczniowej sprzedaży detalicznej w krajach strefy euro nie miały wpływu na rynek.

Telekomy drożały po informacjach mediów o planach wykupu brytyjskiego BT przez grupę funduszy private equity oraz wiadomości, że amerykański AT&T chce kupić swego konkurenta BellSouth. Pojawiły się nadzieje na dalsze przejęcia w sektorze.

Cena akcji firm paliwowych poszła w górę po raporcie analityków Lehman Brothers, którzy zalecili klientom kupowanie papierów firm sektora energetycznego. Ich zdaniem ceny ropy będą wspierane przez stale rosnący import tego surowca do Chin.

Za spadek ceny akcji Bayera, drugiej co do wielkości europejskiej spółki chemicznej, odpowiadały informacje o spadku zysku kwartalnego.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności