Ceny zbóż, notowania, aktualności

Eksport w górę

Eksport w górę
Wzrósł nam - i to sporo - eksport produktów rolno-spożywczych. W ubiegłym roku sprzedaliśmy za granicę o 35 proc. więcej niż dwa lata temu. Prognozy są jeszcze bardziej optymistyczne.

Mimo ograniczenia eksportu do Federacji Rosyjskiej oraz niekorzystnego kursu euro z eksportem nie jest źle. A zdaniem ekspertów może być jeszcze lepiej.

Na taki optymizm pozwalają dane ubiegłoroczne. Aż 40 proc. wzrost eksportu odnotowano w handlu z krajami Unii Europejskiej. Równie znacząco wzrosła sprzedaż za wschodnią granicę. Rosja mimo ograniczeń kupiła od nas towary o wartości ponad 500 mln euro. - Polska jest niewątpliwie aktywna jeśli chodzi o zagranicę. Tej aktywności sprzyja sposób dofinansowania z funduszu promocji ministerstwa. - mówi Jerzy Karaim, Polexpo Exhibition.

Najczęściej zachwalamy przetwory mleczne, mięsne, wyroby cukiernicze i soki owocowe. Na wsparcie promocji budżet państwa przeznaczył 52 mln złotych. Największą popularnością cieszy się dofinansowanie uczestnictwa firm w targach - informuje Wojciech Pobóg Pągowski z Ministerstwa Gospodarki.

Najchętniej promujemy swoje produkty w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii i Czechach. Nie rezygnujemy też z ciągle zamkniętego dla naszej żywności rynku rosyjskiego.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności