Ceny zbóż, notowania, aktualności

Chleb twardy jak kamień

Chleb twardy jak kamień
Piekarze mają problemy z interpretacją przepisów o podatku VAT od darowizny. Ministerstwo Finansów przewiduje ich zmianę.

Wszystkiemu winne są przepisy, które w konsekwencji uderzają w najbiedniejszych. Prawo zmusza przedsiębiorców, którzy chcą oddać coś za darmo, by jeszcze do tego dokładali. - Właściciele firm mają ustawowy obowiązek odprowadzania podatku VAT od darowizny - przypomina Joanna Zielińska-Przygoda, rzecznik prasowy I Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy. Organy skarbowe twierdzą, że nieodpłatne wydanie towarów powinno być opodatkowane na podstawie ceny zakupu artykułów do ich produkcji lub kosztów wytworzenia.

Oto najnowsze stanowisko Ministerstwa Finansów w tej sprawie: - Jeżeli przedsiębiorca nie odliczył sobie VAT-u od zakupów, nie musi płacić podatku od darowizny - uważa Izabella Laskowska z biura komunikacji społecznej resortu. Tłumaczenie ministerstwa zaskoczyło m.in. Andrzeja Szymańskiego, właściciela piekarni "Krys-And" w Bydgoszczy: - Nie jestem w stanie założyć, ile pieczywa podaruję biednym. Piekarz nie piecze chleba, by go rozdać!związku z tym, trudno jest przewidzieć, jaką kwotę pominąć przy odliczeniu podatku. Stanowisko ministerstwa niczego nie zmienia, a przepisy tylko zniechęcają do dobroczynności.

Podobnego zdania jest Jarosław Zyska, właściciel cukierni "Zyska" w Toruniu: -powiedzieć wprost, czy jest możliwość nie płacenia VAT-u od darowizny. Mógłbym nawet zrobić kalkulację, ile mnie kosztowało wyprodukowanie chleba, ale dla urzędnika skarbowego to i tak byłaby sprawa dyskusyjna. Darczyńca powinien być więc z mocy prawa zwolniony z VAT. Obecnie lepiej wyrzucić chleb, albo kupić go z własnej kieszeni i podarować, niż dać jako przedsiębiorca.

Nieopodatkowane darowizny można przekazywać jedynie przez organizacje charytatywne. - Nie potrzebuję pośredników, którym po pierwsze nie ufam - zdradza jeden z przedsiębiorców. - Po drugie, zanim zdążą dostarczyć pieczywo biednym, może w tym czasie stwardnieć na kamień.

Pocieszające jest jednak to, że Ministerstwo Finansów przewiduje możliwość zmiany przepisów o podatku VAT od darowizny.

Źródło: Gazeta Pomorska

Powrót do aktualności