Ceny zbóż, notowania, aktualności

Usprawnią ODR-y?

Usprawnią ODR-y?
Będą zmiany w funkcjonowaniu Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Rząd chce niewielkich usprawnień - dobrze oceniając dotychczasową ich działalność.

 - W 2005 pomogliśmy wypełnić w kujawsko-pomorskim 28 tysiącom rolników wnioski o płatności bezpośrednie. To jest 40 proc. wszystkich objętych dopłatami. - mówi Roman Sass z Kujawsko-pomorskiego ODR-u w Minikowie.

Dla rolników to nieoceniona pomoc. Jednak z roku na rok potrzeb jest coraz więcej.

 - Chcemy, żeby doradcy pomagali nie tylko wypełniać wnioski i pozyskiwać środki finansowe ale i racjonalnie je wykorzystywać. Tak żebyśmy byli konkurencyjni - mówi Wiktor Szmulewicz Mazowiecka Izba Rolnicza.

Takie zmiany zdaniem rolników będą możliwe tylko po usamorządowieniu ODR-ów. Usprawniłoby to pracę urzędników oraz poprawiło wizerunek ośrodków. Ministerstwo rolnictwa do tych propozycji podchodzi ostrożnie.

 - Badania wykażą, jakie rolnicy mają oczekiwania. To zajmie 2-3 miesiące. Wtedy podejmiemy decyzję. - zapowiada minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Tego wymaga od nas Unia Europejska. Od 2007 roku, jesteśmy bowiem zmuszeni do przedstawienia Brukseli własnych pomysłów dotyczących ODR-ów.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności