Ceny zbóż, notowania, aktualności

Standardowe opóźnienia

Standardowe opóźnienia
Od złożenia wniosku mija już rok, a wielu rolników nadal czeka na decyzje o przyznaniu dotacji w programie dostosowania do standardów unijnych. Ci z kolei, którzy wsparcie już dostali mają sporo wątpliwości co do tego jakie dokumenty należy zgromadzić.

O dotacje na dostosowanie gospodarstw do standardów unijnych wystąpiło 76 tysięcy rolników. Połowa z nich otrzymała decyzje o przyznaniu wsparcia. Niektórzy rolnicy otrzymali też pierwsze płatności. Pozostali rolnicy powinni dostać decyzje w najbliższym czasie.

 - Sądzę, że również i pieniądze spłyną w takim czasie, że jak ustaną mrozy, skończy się zima wszyscy, którzy zadeklarowali chęć dostosowania swoich gospodarstw będą mogli zacząć inwestycje. - zapowiada Jan Krzysztof Ardanowski, wice minister rolnictwa.

Ale rolnicy, którzy już dostali połowę płatności mają sporo pytań, na które wcale nie łatwo znaleźć odpowiedź. Głównie poszukują informacji o tym, jakie dokładnie dokumenty muszą zebrać, aby później rozliczyć się z wykonanego przedsięwzięcia.

Zdaniem Agencji Restrukturyzacji zgromadzenie potrzebnych dokumentów nie powinno sprawić rolnikom wielu kłopotów. Wszystkie rachunki powinny być przechowywane w gospodarstwie przez 5 lat od daty otrzymania drugiej płatności. - Albo fakturę, z firmy, która wykonała tę inwestycję, albo co najmniej posiadać dokumenty zakupu żwiru, cementu i innych stali, które są niezbędne do zrealizowania tych inwestycji - informuje Franciszek Kadzik z ARiMR.

Same zbiorniki na odchody zwierzęce powinny być wykonane zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności