Ceny zbóż, notowania, aktualności

Biopaliwa obowiązkowe?

Biopaliwa obowiązkowe?
Unia Europejska w ciągu najbliższych 5 lat zamierza podwoić produkcję biopaliw. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości unijne przepisy będą zobowiązywać do mieszania paliw z dodatkami pochodzenia roślinnego.

Produkcja biopaliw w Unii Europejskiej kuleje, zużycie też pozostawia wiele do życzenia. Zgodnie z przepisami, już od zeszłego roku, ilość dodatków pochodzenia roślinnego w paliwach powinna wynosić 2 proc. Ale tak nie jest. Dlatego Komisja Europejska chce nadrobić zaległości. Do 2010 roku biopaliwa mają stanowić prawie 6 proc. wszystkich dostępnych na rynku paliw.

Mariann Fischer Boel - komisarz ds. rolnictwa: - Myślę, że to najlepszy okres, aby wprowadzić nową strategię w życie, cena baryłki ropy naftowej sięgnęła już 66 dolarów i nie wiadomo jak bardzo jeszcze wzrośnie, pod drugie mamy zmierzyć się z obowiązkiem zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Rozwój produkcji biopaliw w Unii Europejskiej to, w zamierzeniach Brukseli, także szansa dla krajów rozwijających się.

Louis Michel - komisarz ds. rozwoju i pomocy humanitarnej: - Większy rynek biopaliw w Europie to oznacza nowe możliwości handlowe dla biednych krajów rozwijających się, które są potencjalnymi dostawcami biomasy. To oferta skierowana zwłaszcza do państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku, które najbardziej ucierpiały na reformie unijnego rynku cukru

Komisja Europejska chce pobudzać produkcję i stosowanie biopaliw w Europie przez zachęcenie państw do ich preferencyjnego traktowania. Jeżeli to nie dałoby pożądanych efektów nie jest wykluczone, że Bruksela zobowiązałaby kraje członkowskie do mieszania dodatków pochodzenia roślinnego z paliwami.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności