Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dotacje w terminie?

Dotacje w terminie?
Ponad 20 tysięcy rolników czeka na decyzję o przyznaniu dotacji z programów rolno–środowiskowych. Zgodnie z rozporządzeniem powinny one trafić do rolników jeszcze w listopadzie.Ale Agencja Restrukturyzacji przyznaje, że opóźnienie dotyczy tylko wydania decyzji. Płatności powinny trafić do rolników w terminie.

Powodem nie wywiązania się z terminowego wystawienia decyzji są błędy jakie wystąpiły w systemie komputerowym. Agencja Restrukturyzacji zapewnia, że robi wszystko aby jak najszybciej je naprawić.

 – W tej chwili są rozpatrywane wnioski w biurach powiatowych Agencji. Musimy pamiętać, że tych wniosków jest złożonych ponad 20 tysięcy na 2005 rok, więc ta procedura musi trochę potrwać. – powiedział Franciszek Kadzik ARiMR.

Pierwsze pieniądze z programu rolnośrodowiskowego trafiły w ubiegłym roku ze sporym opóźnieniem do gospodarstw ekologicznych. Zgodnie z prawem na wypłatę dotacji Agencja ma 12 miesięcy od udzielenia wcześniejszych płatności.

 – Poza pakietem rolnictwo ekologiczne wszyscy rolnicy uczestniczą w 2005 roku po raz pierwszy. Zatem płatność będzie zrealizowana zgodnie z rozporządzeniem do końca lutego 2006 roku. – dodaje Franciszek Kadzik.

Ale oczekiwanie na wypłatę dotacji to nie jedyne problemy jakie mają gospodarstwa ekologiczne. Jak mówi Bożena Wójcik z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, jest to kwestia pewnego problemu spotkania się popytu i podaży . To znaczy żeby, ci którzy produkują ten produkt spotkali się z tymi, którzy chcieliby go kupić.

 – Nie ma uregulowań prawnych co do przetwórstwa farmerskiego w gospodarstwie. My możemy sprzedawać w dozwolony sposób towar wyłącznie nieprzetworzony – powiedziała Urszula Wyrwicka Ekoland.

Dopóki te problemy nie zostaną rozwiązane kłopoty ze zbytem produktów ekologicznych nie znikną.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności