Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wyższe opłaty dla weterynarzy badających bydło

Wyższe opłaty dla weterynarzy badających bydło
Prywatni lekarze weterynarii wykonujący badania bydła będą otrzymywali wyższe wynagrodzenie za pracę. Minister rolnictwa podpisał w piątek rozporządzenie podwyższające stawkę opłaty za badanie tych zwierząt - poinformował resort rolnictwa w komunikacie.

Prywatni lekarze weterynarii wykonywali badania monitoringowe bydła na zlecenie powiatowego lekarza weterynarii w kierunku gruźlicy, brucelozy i enzootycznej białaczki bydła. Od lipca br. zaprzestali wykonywania tych badań ze względu na zbyt niskie stawki za ich przeprowadzanie.

Podjęcie pracy uzależnili od wprowadzenia podwyżek wynagrodzeń. Minister rolnictwa uznał argumenty lekarzy weterynarii i podpisał rozporządzenie na mocy, którego podwyższono stawki wynagrodzeń za badania alergiczne ssaków oraz za pobieranie prób do badań laboratoryjnych.

Według resortu, dotychczas lekarze otrzymywali za zbadanie zwierzęcia 5,3 zł od sztuki. Obecnie wysokość stawki jest uzależniona od ilości przebadanych sztuk. W przypadku badania stada powyżej 5 sztuk, lekarz otrzymuje 6 zł od sztuki, w stadzie od 2-5 szt - po 7,5 zł za sztukę. Zaś za pierwszą sztukę opłata wynosi 15 zł.

Jak wyjaśnił resort, szczególnie ważne jest podniesienie stawki za pierwszą sztukę. W Polsce rolnictwo jest rozdrobnione i dojazd oraz przebadanie jednego zwierzęcia u rolnika było nieopłacalne. Zdaniem resortu, podniesienie opłat pozwoli zapewnić ciągłość wykonywania tych badań.

Źródło: Puls Biznesu

Powrót do aktualności