Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wnioski do końca roku

Wnioski do końca roku
Pieniądze spore a chętnych niewielu. Wykorzystanie środków w programach rolnośrodowiskowych jest zaledwie na poziomie kilkunastu procent. Przypominamy, że do końca roku rolnicy mogą składać wnioski na realizację pakietów w 2006 roku.

Do tej pory z programu rolnośrodowiskowego zdecydowało się skorzystać w sumie niecałe 30 tysięcy rolników,choć do wyboru jest siedem pakietów. Rolnictwo ekologiczne , ochrona gleb i wód , strefy buforowe oraz zachowanie lokalnych ras zwierząt mogą być realizowane w całym kraju. A rolnictwo zrównoważone , utrzymanie łąk ekstensywnych i pastwisk ekstensywnych tylko w tak zwanych strefach priorytetowych.

Największym zainteresowaniem rolników cieszy się pakiet: ochrona gleb i wód.

 – Ten pakiet wydaje się być najłatwiejszy jest najpopularniejszy w południowo zachodniej części polski gdzie są największe gospodarstwa rolne i ponadto uprawa zbóż stanowi duży udział w strukturze upraw. – powiedział Franciszek Kadzik z ARiMR.

Dużo rolników decyduje się też na gospodarowanie metodami ekologicznymi. Najmniej chętnych jest za to na hodowanie lokalnych ras zwierząt gospodarskich.

O pomoc mogą wystąpić tylko ci producenci, którzy mają trzy klacze, cztery krowy lub dziesięć owiec ras chronionych. Rolnicy, którym uda się opracować plan rolnośrodowiskowy i złożą wniosek do końca grudnia, na płatności rolnośrodowiskowe mogą liczyć dopiero w 2006 roku.

Źródło: ROL-PETROL

Powrót do aktualności