Ceny zbóż, notowania, aktualności

Handel z Rosją: KE nie może wypłacić rekompensat

Handel z Rosją: KE nie może wypłacić rekompensat
Komisja Europejska nie może wypłacić rekompensat polskim producentom, którzy stracili na zakazie handlu z Rosją. Chęć ubiegania się o unijne pieniądze zapowiedział wczoraj w Sejmie wiceminister rolnictwa Lech Różański.

Tymczasem rzecznik Komisji Michael Mann powiedział Polskiemu Radiu, że Bruksela nie ma podstaw prawnych, by wypłacać rekompensaty. Nie istnieje też żaden specjalny unijny fundusz na te cele.

Michael Mann dodał, że polski rząd może sam wesprzeć finansowo eksporterów, choć najpierw musi uzyskać zgodę Komisji. W Unii Europejskiej pomoc państwowa jest zabroniona, bo może doprowadzić do zakłóceń na wspólnym rynku. W szczególnych okolicznościach Bruksela pozwala na wsparcie z publicznych pieniędzy.

Michael Mann nawiązując do kłopotów Polski w handlu z Rosją powiedział, że Komisja naciska na Moskwę, by zniosła, wprowadzony miesiąc temu, zakaz eksportu. Niedawno unijny komisarz odpowiedzialny za handel Peter Mandelson poinformował, że Komisja rozważa podjęcie kroków przeciwko Rosji w związku z tą sprawą. Nie podał jednak szczegółów.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności