Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rejestracja obowiązkowa

Rejestracja obowiązkowa
Księgi rejestracji zwierząt powinny być we wszystkich gospodarstwach od dawna. Rolnicy, którzy jeszcze ich nie prowadzą mają czas do końca roku, aby uzupełnić dokumenty.

W księgi rejestracji zwierząt rolnicy mogą się zaopatrzec w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przepis ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt mówi, ze do końca tego roku te księgi są wydawane bezpłatnie.

Dane z księgi prowadzonej przez rolnika powinny się zgadzać z danymi, jakie są w rejestrze prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji. Rolnicy muszą też pamiętać o tym, aby wszystkie zdarzenia dotyczące zwierząt takie jak: narodziny, kupno, sprzedaż, padnięcie, czy ubój odpowiednio szybko zgłosic do powiatowego biura Agencji. Posiadaczy zwierząt obowiązuje siedmiodniowy termin dokonywania tych zgłoszeń do biura powiatowego.

Każde nowo narodzone zwierzę należy jak najszybciej zakolczykowac i wpisać do księgi prowadzonej w gospodarstwie szczegółowe dane: numer identyfikacyjny, datę urodzenia, płeć, numer matki oraz rasę bydła.

Wypełnianie ksiąg jest bardzo istotne w przypadku wystąpienia chorób zakaźnych w gospodarstwie. Prawidłowo prowadzone dokumenty ułatwią pracę służbom weterynaryjnym, a także gwarantują wypłatę odszkodowania.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności