Ceny zbóż, notowania, aktualności

Apel do UE o otwarcie granic dla produktów rolnych

Apel do UE o otwarcie granic dla produktów rolnych
Uczestnicy zakończonego w niedzielę na Malcie szczytu krajów Commonwealthu w pełni poparli propozycje Wielkiej Brytanii, aby zaapelować od krajów Unii Europejskiej o większe zaangażowanie w liberalizację handlu międzynarodowego w interesie krajów rozwijających się.

53 kraje, głównie dawne kolonie brytyjskie, reprezentujące jedną trzecią ludności świata i ponad 20 proc. obrotów handlu międzynarodowego, wezwały do wycofania się z subwencji dla rolnictwa w krajach UE i otwarcia granic dla produktów rolnych krajów rozwijających się.

Uczestnicy trzydniowych obrad w La Valetta uznali za konieczne poddanie handlu artykułami rolnymi "wielostronnej międzynarodowej dyscyplinie", czyli jednolitym wspólnym regułom, które wyeliminowałyby nierówną konkurencję ze strony producentów subwencjonowanych przez państwo.

Wielka Brytania opowiedziała się na szczycie za głęboką reformą wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej i chce uzależnić od spełnienia tego warunku przyjęcie unijnego budżetu na lata 2007–2013.

Źródło: Puls Biznesu

Powrót do aktualności