Ceny zbóż, notowania, aktualności

Jak zreformować gospodarstwo

Jak zreformować gospodarstwo
Zmniejszenie kosztów produkcji oraz wytwarzanie żywności metodami ekologicznymi. To najczęstsze propozycje reformowania gospodarstw przez uczniów średnich szkół rolniczych. Ich zdaniem, można bez obawy myśleć o przyszłości na wsi. Wystarczy mieć tylko dobry pomysł.

Niestety optymizmu młodych nie podzielają, nawet ich nauczyciele. Grzegorz Krawczyk ZSP w Rawie Mazowieckiej: – Polityka państwa dotychczas powodowała, że chyba najlepszym rozwiązaniem było, jak powiedział znajomy, że sprzedał gospodarstwo, sprzedał maszyny i nareszcie przestało mu to przynosić straty.

Nie o stratach, a o zyskach myślą przyszłoroczni maturzyści szkół rolniczych. Paweł Bielański z ZSP w Powierciu zamierza kontynuować hodowlę tuczników. – Jedynym minusem jaki widzę, to jest zakup pasz z gotowych firm paszowych. Koszty takiej mieszanki wynoszą około 90 zł za d/t . Gdybym wprowadził zmiany w stylu własnej mieszalni pasz zredukowałbym koszty do 60 złotych za d/t.

Są też tacy, którzy nie zamierzają kontynuować rodzinnych tradycji, a przestawiać się na rolnictwo ekologiczne czy agroturystykę.

A korzyści z dobrego pomysłu zreformowania gospodarstwa ojca mogą być podwójne. Z jednej strony przyszłe zyski, z drugiej możliwość ubiegania się o indeks na wybraną uczelnię rolniczą. A z perspektywy prawie dziesięcioletniej już historii konkursu wynika, że pomysłów młodym ludziom nie brakuje.

W tym roku oprócz indeksów na zwycięzców konkursu czekają także stypendia.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności