Ceny zbóż, notowania, aktualności

Trudne powroty do KRUS

Trudne powroty do KRUS
Po ostatniej nowelizacji ustawy o KRUSIE do ubezpieczenia rolniczego wróciło już ponad 3 i pół tysiąca osób. Teraz szanse na to ma jeszcze więcej rolników, bo Minister Polityki Społecznej rozszerzył właśnie interpretację przepisów.

W pierwszej nowelizacji ustawy o KRUSIE wielu rolników zostało przesuniętych do ZUSU tylko dlatego, że rozliczali podatek na zasadach ogólnych. Kolejna nowelizacja to zmieniła .

 - Mogą wrócić do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego te osoby, które zostały wyłączone 30 września 2004 roku ze względu na formę opodatkowania. - mowi Irena Frąszczak z-ca prezesa KRUSU

Do tej pory trzeba było spełnić dwa warunki. Pierwszy to kwota zapłaconego w ubiegłym roku podatku. Nie mogła być ona wyższa niż 2, 528 złotych. Drugi to dostarczenie do KRUSU dokumentu o rodzaju prowadzonej działalności. I tu zaczęły się problemy.

Wiele osób tego warunku nie spełniało. Nie dostarczyli zaświadczenia, wiedząc, że i tak zostaną przesunięci z rolniczego ubezpieczenia do ogólnego. W ten sposób zamknęli sobie drogę powrotu do KRUSU. Teraz ma się to zmienić.

 - Biorąc pod uwagę skalę tego zjawiska uznaliśmy, że jeśli dane osoby spełniały warunki , które umożliwiają teraz powrót do KRUSU pomimo tego, że nie złożył tych dokumentów będą mogły do KRUSU powrócić. - mówi Agnieszka Chłoń -Domińczak wice minister polityki społecznej. Irena Frąszczak: - Obecnie Kasa będzie uchylała teraz swoje decyzje o nie przywróceniu ich , i z mocy urzędu te decyzje zostaną zmienione.

Na dopełnienie wszystkich formalności rolnicy prowadzący dodatkową działalność gospodarczą mają czas do końca roku.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności