Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dopłaty 2005 mniejsze

Dopłaty 2005 mniejsze
Dopłaty bezpośrednie będą nieco mniejsze niż rok temu. Wszystko przez niski kurs euro i umacniającą się złotówkę. Wiadomo, że pierwsi pieniądze otrzymają, ci którzy padli ofiarą suszy.

To pytanie zadawało sobie w ostatnich dniach wiele osób. Ile będzie wynosił kurs euro z 30 września. Kurs z ostatniego dnia września miał bowiem obowiązywać przy obliczaniu wysokości dopłat bezpośrednich na rok 2005. Wiadomo było, że kurs jest niekorzystny. Pozostało tylko zgadywanie czy dopłaty takie same jak rok temu czy może niższe.

Czarne prognozy niestety sprawdziły się. Według Europejskiego Banku Centralnego ostatniego dnia września euro było warte 3 złote i 91 groszy. Rok temu euro wyceniano je o 18 proc. wyżej. Rolnicy uprawiający zboże otrzymali wtedy 503 złote do hektara. W tym roku mimo tego, że dopłaty na hektar wzrosną o 20 euro to po przeliczeniu będzie to tylko 492 złote. Kto otrzyma pieniądze w pierwszej kolejności? Ministerstwo rolnictwa obiecuje, że te gospodarstwa, które zostały poszkodowane przez klęskę suszy.

Pełne dopłaty bezpośrednie polscy rolnicy otrzymają dopiero w 2013 roku. Do tego czasu będą one co roku stopniowo rosnąć.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności