Ceny zbóż, notowania, aktualności

Więcej zachodu niż korzyści

Więcej zachodu niż korzyści
Zdaniem niektórych rolników ubieganie się o unijne dotacje nie zawsze się opłaca. Bo po obliczeniu wszystkich kosztów wsparcie może okazać się dużo niższe niż oczekiwano.

O tym, że warto najpierw policzyć, jakie będą koszty uzyskania unijnych pieniędzy przekonał się pan Stanisław. Od niedawna jest on właścicielem gospodarstwa. Chciał skorzystać z programu przewidzianego na rozwój agroturystyki, jednak po odliczeniu kosztów zwrot pieniędzy wyniósł jedynie 10 proc. A przy tym wiele czasu trzeba stracić na zdobycie potrzebnych zaświadczeń. Mimo wszystko pan Stanisław postanowił zrealizować swoje marzenia.

Zdaniem Agencji Restrukturyzacji nie ma żadnych przeszkód, aby z funduszy unijnych dotować agroturystykę. Służy temu program różnicowania działalności rolniczej.

 – Tutaj pomysłowość jest bardzo oczekiwana i dużo jest takich ludzi, którzy oferują nowe formy spędzenia wolnego czasu na wsi w taki sposób żeby przyciągnąć turystów – mówi Edward Adamiec z ARiMR Można też starać się o dodatkowe wsparcie.

 – W ramach małej infrastruktury można wykonać wszystkie przyłącza kanalizacji, utwardzenia placu, place postojowe – dodaje Edward Adamiec. Wnioski na refundację połowy poniesionych kosztów przyjmują regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności