Ceny zbóż, notowania, aktualności

KE zgadza się na zaliczkowe wypłaty dopłat bezpośrednich

KE zgadza się na zaliczkowe wypłaty dopłat bezpośrednich
Rolnicy z terenów dotkniętych suszą będą mogli otrzymać 50 procentową zaliczkę dopłaty bezpośredniej do gruntów rolnych. Komisja Europejska wyraziła zgodę na zaliczkowe uruchomienie dopłat od 16 października 2005 roku - poinformował na konferencji prasowej we wtorek minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk.

Jak zaznaczył minister podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Przemysłu Spożywczego Polagra Ford 2005, zaliczki będą wypłacane rolnikom gospodarującym na terenach dotkniętych suszą, tj. z woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińskiego i podlaskiego.

 - Mamy świadomość, że przyspieszenie dopłat o półtora miesiąca będzie trudne do zrealizowania na terenie całego kraju - wyjaśnił PAP. Podkreślił, że Komisja nie zgodziła się na wcześniejsze wypłaty, tylko na ich zaliczkowanie.

 - Komisja Europejska nie chce łamać zasad prawa unijnego, które jedynie mówi o możliwości wprowadzenia w uzasadnionych wypadkach zaliczkowania płatności, a płatności są sztywno określone - od 1 grudnia 2005 do końca czerwca 2006 roku - powiedział.

Minister poinformował, że Komisja Europejska została zobowiązana przez Radę do podjęcia bardziej zdecydowanych działań co do sprzedaży zboża zgromadzonego na zapasach interwencyjnych poza Unię Europejską. Jak poinformował szef resortu rolnictwa, z wnioskiem o wcześniejsze dopłaty bezpośrednie wystąpiły: Polska, Litwa, Łotwa i Czechy. Zgodę na uruchomienia zaliczek otrzymały trzy pierwsze kraje, zaś Czechy, które wprowadziły ten wniosek na unijną Radę Ministrów, nie otrzymały zgody.

 - Musimy mieć trochę czasu, by przeanalizować wszystkie warunki uruchomienia tych zaliczek. Po pierwsze trzeba wyliczyć kwotę należnej płatności, poprzedzić ten proces kontrolą administracyjną i oszacować do 50 proc. kwoty tej płatności, by zrealizować płatność zaliczkową - powiedział PAP we wtorek wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Marek Janiec.

 - Chcemy jak najszybciej przeanalizować wszystkie warunki prawne, techniczne i organizacyjne i wtedy będziemy w stanie powiedzieć, czy będziemy mogli zrealizować ten proces - stwierdził Janiec.

Zdaniem Pilarczyka, wypłata zaliczek dopłat jest możliwa, ale "wysiłek Agencji musi być trochę większy".

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności