Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sejmowa komisja rolnictwa – podsumownanie

Sejmowa komisja rolnictwa – podsumownanie
Największe niepowodzenia? Brak uregulowania sprawy biopaliw i paliwa rolniczego – w tej kwestii zgoda panuje i z lewej i z prawej. Kończąca działalność sejmowa komisja rolnictwa właśnie podsumowała swoją 4 letnią pracę.

Przez ten czas odbyła 279 posiedzeń, na których pracowała nad 56 projektami ustaw. Ale to odosobniona opinia. Bez wielu tych ustaw nasi rolnicy nie mogliby liczyć na dopłaty bezpośrednie i inne unijne fundusze pomocowe. Niestety pośpiech z jakim uchwalono wiele z tych przepisów powoduje, że teraz bardzo często potrzeba szybkich zmian.

W jednym posłowie są zgodni. Za największe niepowodzenie trzeba uznać nie rozwiązany problem biopaliw. Ale nie tylko to się nie udało. Dużo większą wpadką była próba uchwalenia ustawy o paliwie rolniczym.

Ustawa, która miała zagwarantować rolnikom zwrot części akcyzy zawartej w oleju napędowym dwa lata przeleżała w sejmowej szufladzie. Potem, gdy się odnalazła prace nad nią wstrzymał marszałek Sejmu, bo okazało się, że posłowie wzorując się na unijnych przepisach napisali projekt ustawy, który te przepisy łamał.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności