Ceny zbóż, notowania, aktualności

VAT w rolnictwie

VAT w rolnictwie
Coraz więcej właścicieli gospodarstw rolnych do tej pory rozliczających się z fiskusem ryczałtem myśli o przejściu na zasady ogólne. Bo w ten sposób będą mogli odliczyć vat od poczynionych inwestycji. Ale nie wszystkim to może się opłacać.

Żeby zostać podatnikiem VAT na zasadach ogólnych trzeba wykazać roczny obrót nie mniejszy niż 20 tysięcy złotych i przez 3 miesiące przed rezygnacją z ryczałtu prowadzić ewidencję sprzedaży. Komu się to opłaci? Przede wszystkim dużym i średnim gospodarstwom. Ale należy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty, na przykład prowadzenie pełnej księgowości.

Rezygnacja z systemu ogólnego już nie jest taka łatwa i może nastąpić dopiero po 3 latach od przystąpienia do tego typu rozliczeń. Poza tym, trzeba jeszcze sporządzić remanent likwidacyjny i odprowadzić należny podatek z tych towarów, które po zaprzestaniu wykonywania tej działalności nie zostały sprzedane.

A to oznacza obowiązek zwrotu vat–u fiskusowi nie tylko w momencie sprzedaży gospodarstwa, ale również przekazania go swoim dzieciom.

– Być ryczałtowcem jest o wiele wygodniej, natomiast wrócić na podatek ryczałtowy jest prawie że niemożliwe. Trzeba bardzo długo czekać – mówi Tadeusz Szymańczak z Mazowieckiej Izby Rolniczej.

Dlatego każda decyzja musi być przemyślana i dopasowana do własnego gospodarstwa.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności