Ceny zbóż, notowania, aktualności

Znów do KRUSU

Znów do KRUSU
Im szybciej złożą dokumenty, tym wcześniej wrócą do Ubezpieczenia Rolniczego. Od 24 sierpnia rolnicy prowadzący dodatkową działalność gospodarczą będą mogli składać wnioski o przywrócenie do ubezpieczenia w KRUSIE.

Zainteresowanie powrotem do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest bardzo duże.

 – Obecnie będą mogły wrócić do KRUSU osoby, które prowadziły jednocześnie działalność rolniczą i działalność gospodarczą, a zostały wyłączone z dniem 1 września 2004 roku tylko i wyłącznie ze względu na formę opodatkowania – informuje Irena Frąszczak, wiceprezes KRUS. Jest tylko jeden warunek do spełnienia. Wrócić mogą rolnicy opodatkowani na zasadach ogólnych, którzy w zeszłym roku zapłacili podatku nie więcej niż 2528 złotych. Wnioski o przywrócenie do KRUSU rolnicy mogą składać do końca roku. Ale im szybciej to zrobią tym lepiej.

 – Jeżeli ktoś zdąży złoży wniosek jeszcze w trzecim kwartale to już od czwartego będzie objęty ubezpieczeniem. Jeżeli to zrobi w czwartym kwartale, będzie objęty od pierwszego kwartału następnego roku – mówi Agnieszka Chłoń Domińczak Wice Minister Polityki Społecznej. Jeśli więc ktoś chce wrócić do KRUSU jak najszybciej powinien złożyć dokumenty do końca września. W KRUSIE będą mogły nadal pozostać także te osoby, które wolały zawiesić działalność gospodarczą niż płacić kilka razy droższe ubezpieczenie w ZUSIE.

 – Osoby, które będą chciały powtórnie rozpocząć działalność gospodarczą nie będą musiały oczekiwać trzech lat, aby tą działalność ponownie rozpocząć – dodaje Irena Frąszczak. Są jednak tacy, którzy do KRUSU nie zamierzają wracać. – Mamy nadzieję, że jeśli będziemy płacić te wyższe składki, to ekwiwalenty emerytury będą również proporcjonalne do tego, co się wpłaca w tej chwili – mówi Urszula Konieckowicz, Krasne woj. Mazowieckie. Ale to nie jedyny powód decyzji pani Urszuli. – Dlatego, że jak z kolei będzie nowelizacja ustawy o KRUSIE podejrzewam, że będą wysokie składki. Zrównają się mniej więcej ze składkami Zusowskimi i dlatego my pozostajemy tak jak będzie.

O dalszych losach reformy KRUSU będzie decydował już przyszły rząd. Ale jedno jest pewne: – Jakiekolwiek rozwiązania by nie były musza brać pod uwagę możliwości finansowe rolników. I nawet, jeżeli składka będzie zależna od dochodu rolników prawdopodobnie i tak będzie niższa niż to, co płaca w ZUSIE – mówi Agnieszka Chłoń Domińczak. Zdaniem KRUSU o powrót do ubezpieczenia rolniczego może ubiegać się nawet 60 tysięcy osób.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności