Ceny zbóż, notowania, aktualności

Susza: Unia pomoże?

Susza: Unia pomoże?
Czy Unia Europejska pomoże rolnikom, którzy ucierpieli przez klęskę suszy? Rząd uważa, że tak. Opozycja nie jest już tego taka pewna i zarzuca ministrowi rolnictwa zbyt późne działanie.

Klęska suszy dotknęła większą część kraju. Rolnicy zwłaszcza, ci, którzy produkują zboża już liczą straty. Przedstawiciele rolników zażądali, aby rząd wystąpił do Brukseli z dwoma wnioskami. Po pierwsze o wcześniejszą wypłatę dopłat bezpośrednich. Po drugie o przyśpieszenie terminu rozpoczęcia interwencji na rynku zbóż. Rząd obiecuje, że stosowne wnioski już niedługo zostaną złożone w Brukseli. Opozycja pyta dlaczego tak późno.

Zdaniem ministerstwa rolnictwa największą szansę na realizacje ma wniosek o wcześniejsze rozpoczęcie skupu interwencyjnego. Rząd chce, aby w tym roku ruszył on od października, a nie listopada.

Co więcej chcemy także, aby Komisja Europejska zgodziła się na obniżenie minimalnej partii dostaw do skupu interwencyjnego z 80 do 40 ton. Z optymizm czekamy również na decyzję w sprawie przyśpieszenia wypłat dopłat bezpośrednich. Ten wniosek ma być rozpatrzony bardzo szybko. Zresztą tak jak rok temu.

Gorzej będzie jeżeli plany rządu wezmą w łeb, a Komisja Europejska do naszych wniosków się nie przychyli. Wtedy naszym rolnikom pozostają tylko kredyty klęskowe.

Aby uruchomić pieniądze z rezerwy budżetowej faktycznie trzeba by było ogłosić stan klęski żywiołowej. Jednak na to na razie nie ma co liczyć.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności