Ceny zbóż, notowania, aktualności

Bio–niewiadoma

Bio–niewiadoma
Kiedy na polskich stacjach benzynowych pojawią się biopaliwa? Niestety wciąż nie wiadomo. Sprzeczne informacje wychodzą z rządu, który nie może dojść do porozumienia w sprawie odpowiednich przepisów. Tymczasem wprowadzenie biododatków mogłoby rozwiązać przynajmniej dwa poważne problemy.

Z odwiertu na dziedzińcu ministerstwa rolnictwa ropa naftowa nigdy nie popłynie. To tylko budowa zwykłej studni oligoceńskiej. Także na naszych stacjach benzynowych nie pojawi się w najbliższym czasie paliwo z roślinnymi dodatkami. Chociaż zdaniem ekspertów zapomniany już trochę program biopaliw mógłby nieco ulżyć kierowcom płacącym coraz więcej za tankowanie.

Gdyby biopaliwa zostały wprowadzone to nie byłoby obecnych problemów ze zbożową nadwyżką – grzmią ludowcy, którzy w ostatnim czasie poskarżyli się w Brukseli na opieszałość rządu.

Komisja Europejska już zwróciła nam uwagę, że tempo realizacji unijnych dyrektyw dotyczących biopaliw jest zbyt wolne. To poskutkowało. Rząd zaczął się interesować, czemu przygotowywanego od wielu miesięcy przez ministerstwo gospodarki rozporządzenia o jakości biopaliw wciąż nie ma.

Ale na rozporządzenie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Zgodnie z unijnymi przepisami każdy kraj członkowski ma obowiązek stopniowego wprowadzania dodatków pochodzenia roślinnego do paliw. Do 2010 roku musi ich być prawie 6 proc.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności