Ceny zbóż, notowania, aktualności

Są pieniądze na rozwój agroturystyki

Są pieniądze na rozwój agroturystyki
Do oddziałów regionalnych agencji restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa wpłynęło ponad 2 tys. wniosków o dofinansowanie inwestycji agroturystycznych. A to oznacza, że jeszcze ponad połowa środków jest do zagospodarowania.

Nowopowstające i modernizowane gospodarstwa agroturystyczne mogą liczyć na zwrot połowy poniesionych kosztów ale nie przekraczających 100 tys. zł. "Wachlarz kosztów kwalifikowanych jest dosyć szeroki. Począwszy od modernizacji, rozbudowy budynków przeznaczonych dla agroturystów a skończywszy na tak zwanych kosztach planistycznych, przygotowania, zakupu sprzętu agroturystycznego czy też urządzenia części wspólnych, takich jak saloniki, kuchnie czy łazienki" – uważa minister rolnictwa Dariusz Nieć.

Zdaniem Grażyny Dunajewskiej z Biskupic agroturystyka może być opłacalna ale warunek to ciągłe inwestycje. "W naszym gospodarstwie organizujemy dużo imprez. Komunie, małe wesela, imieniny, spotkania integracyjne, grile. Gospodarstwo jest w ciągłej rozbudowie i myślę, że w przyszłości będziemy mieć więcej gości" – powiedziała Grażyna Dunajewska ze wsi Biskupice.

Planując rozbudowę lub założenie gospodarstwa agroturystycznego warto zapoznać się z nowowydanym informatorem dla rolników, który pomoże w ubieganiu się o dofinansowanie inwestycji. "Jest to nakład 150 tysięcy egzemplarzy informatorów, z których rolnicy mogą dowiedzieć się o możliwościach i kryteriach jakie muszą spełnić aby zrealizować inwestycje i zostać dofinansowanym w ich realizacji, o których dzisiaj mówimy, to znaczy stworzenia chociażby miejsc noclegowych dla agroturystów wiejskich" – dodał minister Nieć.

Informatory już niedługo dostępne będą miedzy innymi w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, urzędów gmin oraz izb rolniczych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności