Ceny zbóż, notowania, aktualności

Za ciasno w kurniku

Za ciasno w kurniku
Ciasnotę w polskich kurnikach chce zlikwidować Komisja Europejska. Proponuje, by na metr kwadratowy fermy przypadało nie więcej niż 30 kg kurczaków, czyli około 12. Tymczasem w większości hodowli w Łódzkiem ta norma jest znacznie przekroczona - na metrze kwadratowym przebywa od 15 do 20 kur, ważących przeciętnie po 2,5 kg.

Hodowcy drobiu z naszego regionu biją na alarm, że wprowadzenie takich zmian doprowadzi do plajty ferm. Ich zdaniem, stracą też na tym klienci, bo drób zdrożeje.

 - Chodzi o wypchnięcie nas z unijnego rynku - przypuszcza Konrad Błaszczyk, hodowca z Rogóźna koło Łasku.

Wtóruje mu Krzysztof Kozłowski, właściciel fermy w Zgierzu.

 - Produkujemy dużo taniej niż w innych państwach unijnych, dlatego stanowimy zagrożenie dla zagranicznych hodowców.

Według Henryka Jóźwika, właściciela fermy w Piotrkowie Trybunalskim, zmiany wcale nie ulżą doli kurcząt. - Jeśli będzie luźniej, płochliwe kurczaki będą biegać po hali i w końcu się pozabijają... - twierdzi Jóźwik.

Obrońcy praw zwierząt uważają, że Komisja Europejska robi krok w dobrym kierunku, ale niewystarczający. - Powinna wprowadzić całkowity zakaz przemysłowego chowu kurczaków - uważa Katarzyna Ciszewska z działającej w Łodzi organizacji „Animalia”.

Zdecydowany sprzeciw wobec pomysłu KE zapowiedziała Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza. - 30 kilogramów kurczaków na metr kwadratowy to zdecydowanie za mało. Będę w tej sprawie interweniował w ministerstwie rolnictwa - mówi prezes KRD Rajmund Paczkowski.

Polska, obok Holandii i Francji, jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej.

Źródło: Dziennik Łódzki

Powrót do aktualności