Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dopłaty bezpośrednie

Dopłaty bezpośrednie
 - Termin przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2005 rok upływa 15 maja. Dotychczas wnioski złożyło około 1,2 miliona rolników. Resort rolnictwa ocenia, że o dopłaty może ubiegać się około 1,5 mln gospodarstw - poinformował w czwartek minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

 - Pozostało jeszcze 4 dni, gdyby codziennie, tak jak ostatnio, składało wnioski ponad 90 tys. rolników dziennie, to będzie cel osiągnięty - powiedział minister.

Minister zaznaczył, że obecnie są już kolejki, gdyż rolnicy zamiast składać wnioski w poprzednich tygodniach, czekali do ostatniej chwili.

Jak wyjaśnił, biura powiatowe Agencji pracują obecnie w wydłużonym czasie pracy i będą przyjmować wnioski do północy 15 maja. Po tym terminie, wnioski będą przyjmowane wprawdzie do 9 czerwca, ale za każdy dzień zwłoki rolnikowi będzie odliczany 1 proc. płatności.

Minister zapewnił, że wnioski będą przyjmowane każdego dnia do "ostatniego klienta", żaden rolnik nie zostanie odesłany bez załatwienia sprawy.

Samoobrona, NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych i Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych zaapelowały w środę do premiera Marka Belki o przedłużenie terminu składania przez rolników wniosków o dopłaty bezpośrednie do 15 czerwca 2005 roku.

Olejniczak podkreślił, że resort rolnictwa wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wydłużenie terminu przyjmowania wniosków - lub też zaniechanie odliczania płatności za zwłokę w złożeniu wniosku o dopłatę - pod koniec kwietnia tego roku. KE na razie nie podjęła decyzji w tej sprawie.

Wypłaty dopłat we wszystkich krajach Unii będą trwały od 1 grudnia 2005 r. do 30 czerwca 2006 r.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Powrót do aktualności