Ceny zbóż, notowania, aktualności

ARiMR nieprzygotowana do realizacji unijnych programów pomocowych

ARiMR nieprzygotowana do realizacji unijnych programów pomocowych
Posłowie zarzucają ministrowi rolnictwa i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa brak przygotowania do realizacji unijnych programów pomocowych. Resort i agencja odpowiadają, że nie ma powodu do niepokoju, bo polska wieś wykorzysta wszystkie przyznane nam pieniądze. Najlepszym tego przykładem – zdaniem rządu – jest sektorowy program operacyjny, będący kontynuacją programu SAPARD. Do tej pory rolnicy i przedsiębiorcy złożyli już 34 tys. wniosków na inwestycje. Oznacza to, że 60 proc. funduszy znalazło już przeznaczenie.

Najwięcej zastrzeżeń posłów wywołuje jednak program rozwoju obszarów wiejskich. Taka sytuacja wystąpiła przy programie pomocy dla gospodarstw niskotowarowych oraz dostosowania do unijnych standardów. Agencja nie przyjmuje już od rolników wniosków na te działania, bo chętnych było dużo więcej niż pieniędzy. Zdaniem Resortu Rolnictwa to sukces, a nie porażka. Inna sytuacja jest w przypadku programu rent strukturalnych. Tu wnioski składane były jeszcze w zeszłym roku. Do tej pory do programu zakwalifikowano ponad 20 tys. osób, a rent wypłacono 314.

Ministerstwo obiecuje, że będzie lepiej. W latach 2004–2006 z funduszów strukturalnych i programu rozwoju obszarów wiejskich na polską wieś trafi około 20 mln zł.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności