Ceny zbóż, notowania, aktualności

Można składać wnioski o dopłaty

Można składać wnioski o dopłaty
W powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) od 15 marca rozpoczyna się przyjmowanie wniosków na dopłaty bezpośrednie do gospodarstw rolnych za 2005 rok.

 - Wypłaty z tego tytułu będą realizowane od 1 grudnia - poinformował Wojciech Pomajda, prezes ARiMR. Wyjaśnił, że w tym roku rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty w biurach powiatowych Agencji do 15 maja. Ostateczny termin przyjmowania wniosków to 9 czerwca br., ale za każdy dzień zwłoki rolnikowi będzie odliczany 1 proc. płatności.

Wnioski będą bardzo podobne do ubiegłorocznych, ale w tym roku rolnik musi wpisać powierzchnię trwałych łąk i pastwisk oraz zadeklarować, że w najbliższych latach nie zmienią się one. Razem z wnioskiem o dopłaty do ziemi będą przyjmowane wnioski o dopłaty z tytułu gospodarowania na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), na które są dodatkowe pieniądze.

Zdaniem Pomajdy, w tym roku o dopłaty wystąpi więcej rolników niż w 2004 roku. - Szacujemy, że będzie to 1,5 do 1,55 miliona gospodarstw - powiedział szef ARiMR. Dotychczas wypłacono 5,5 mld dopłat do gruntów i 1 mld zł z tytułu ONW. Pieniądze na konta otrzymało 1,3 mln gospodarstw, z 1,4 mln które złożyły wnioski.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Powrót do aktualności