Ceny zbóż, notowania, aktualności

Przedsiębiorczy rolnicy będą mogli wrócić do KRUS-u

Przedsiębiorczy rolnicy będą mogli wrócić do KRUS-u
Rząd zapowiada nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, ale zdaniem Izb Rolniczych prace nie przebiegają tak szybko, jak powinny.

Przepisy, które ograniczyły dostęp do KRUS-u dla osób prowadzących podwójną działalność rolniczą i pozarolniczą, wywołały oburzenie na wsi.

 - To była bardzo niefortunna decyzja sejmu i przykro, że tak długo ona trwa, bo około 70 tys. rolników, takie są nasze szacunki, musiało z tej działalności zrezygnować i przejść w szarą strefę, bądź też przejść do ZUS-u - powiedział przedstawiciel Izb Rolniczych.

Po naciskach organizacji rolniczych rząd zaproponował zmianę ustawy. Do ubezpieczenia w KRUS-ie będą mogli powrócić rolnicy oraz domownicy prowadzący działalność opodatkowaną podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, w formie ryczałtu lub karty podatkowej.

 - To się stanie niemalże automatycznie, oczywiście KRUS odnotuje taka zmianę, ale takie osoby powinny się do KRUS-u zgłosić, przedstawić swoje dochody i na tej podstawie KRUS podejmie decyzję i wówczas ta decyzja obowiązywać będzie już od momentu ich wyłączenia, czyli jest to decyzja z mocą wsteczną.

Ale trzeba będzie spełnić pewne warunki.

 - Ci rolnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, a ich wskaźnik dochodowy nie przekracza 0,5, czyli krótko mówiąc ich dochody w ciągu roku nie wynosiły więcej niż 16 tys. zł albo zapłacili nie więcej niż 2,5 tys. zł podatku, będą mogli nadal korzystać z ubezpieczenia społecznego w KRUS-ie - tłumaczy przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa.

 - To jest zbyt niska suma i sądzimy, że tą kwotę należałoby, mniej więcej, podwoić, bo tak z tych pieniędzy nie da się utrzymać rodziny rolniczej, i żeby też z tej działalności dodatkowej nie robić fikcji - mówi przedstawiciel Izb Rolniczych.

Jeżeli sejm przyjmie nowelizację ustawy zainteresowani powrotem do KRUS-u będą mogli złożyć wniosek o ponowne objęcie ubezpieczeniem do 30 czerwca.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności