Ceny zbóż, notowania, aktualności

ARiMR wprowadza nowy program pomocowy

ARiMR wprowadza nowy program pomocowy
Wnioski były przyjmowane od 15 sierpnia teraz przyszedł czas na podpisywanie umów. Program „Inwestycje w Gospodarstwach Rolnych” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, ponad 7,5 tys. gospodarstw zdecydowało się ubiegać o dofinansowanie.

ARiMR zapewnia, że w działaniu „Inwestycje w Gospodarstwach Rolnych” nie powinna się powtórzyć historia z SAPARDU oraz innych programów. Na pieniądze nie trzeba będzie czekać.

 - Mamy pieniądze już przelane na konto Narodowego Funduszu, czyli można powiedzieć, że pieniądze czekają na uruchomienie wtedy kiedy pojawią się zlecenia płatności - powiedział przedstawiciel ARiMR.

Gospodarstwo, które ubiega się o dotację będzie musiało spełniać minimalne standardy w zakresie higieny, ochrony środowiska i warunków utrzymania zwierząt.

Refundacja połowy poniesionych kosztów zostanie wypłacona po wykonaniu inwestycji, najwięcej może to być 300 tys. zł. Nie dla wszystkich jest to suma wystarczająca.

 - Przydałoby się podwyższyć kwotę na inwestycję. Wiemy teraz, że 300 tys. może dostać gospodarstwo, ale może dostać gospodarstwo, które zatrudnia 80 ludzi, jak i gospodarstwo, które zatrudnia dwóch pracowników, więc to jest czysta paranoja, która nie powoduje zwyżki, czy lepszej konkurencyjności przy inwestowaniu - mówi właściciel gospodarstwa.

 - Te szczegóły będą wypracowywane dopiero na przełomie 2005 i 2006 roku, jak będziemy już wiedzieć jakie są dokładne regulacje unijne, a regulacje unijne będą wprowadzone dopiero w drugiej połowie bieżącego roku - stwierdził przedstawiciel ARiMR.

I dopiero wtedy będzie więcej wiadomo o programach pomocowych dla obszarów wiejskich na lata 2007/2013.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności