Ceny zbóż, notowania, aktualności

W niektórych województwach wstrzymano przyjmowanie wniosków na premie dla młodych rolników

W niektórych województwach wstrzymano przyjmowanie wniosków na premie dla młodych rolników
Chętnych jest więcej niż środków do rozdysponowania, dlatego w niektórych województwach wstrzymano przyjmowanie wniosków na premie dla młodych rolników. Za to ci, którym udało się i podpisali już umowy niecierpliwie czekają na pieniądze. W grudniu ARiMR wypłaciła zaliczki premii dla ponad 100 młodych rolników. Potem pieniędzy już nie było.

 - To miało być wypłacone do 5 stycznia. Tych pieniążków nie ma jeszcze, a co najgorsze nikt nie może mi udzielić informacji, czy dostanę te pieniążki i kiedy je dostanę - żali się młody rolnik.

ARiMR zapewnia, że środki z Unii już wpłynęły, a procedury związane z ich wypłacaniem musiały trochę potrwać.

 - Wyrównamy wszystkie zaległości, które były z grudnia, czyli dla tych 128 rolników dopłacimy te 3/4, a następnie rozpoczniemy wypłaty już tegoroczne, czyli z list które zostały zautoryzowane przez autoryzację płatności i praktycznie rzecz biorąc zarówno styczeń jak i luty powinniśmy wypłacić do końca lutego - powiedział przedstawiciel ARiMR.

Ale pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich chętnych. W sześciu województwach wnioski o premie dla młodych rolników nie są już przyjmowane.W niektórych województwach środki, które zostały przyznane, w ramach tzw. „kopert wojewódzkich”, zostały już wykorzystane, tzn. liczba wniosków złożonych przez rolników opiewa na całą „kopertę wojewódzką” i oznacza to, że w momencie kiedy Agencja wypłaci te środki, to tych pieniędzy już nie będzie.

Jest jednak szansa na dodatkowe fundusze. Agencja Restrukturyzacji wystąpiła do Krajowego Komitetu Sterującego o pieniądze z rezerwy krajowej.

 - Jeżeli ta rezerwa byłaby uruchomiona, to wtedy moglibyśmy wznowić przyjmowanie wniosków, ale znowu w ograniczonej ilości, ponieważ rezerwa na szczeblu kraju wynosi tylko 15 proc. w funduszu - tłumaczy przedstawiciel ARiMR.

 - ARiMR będzie monitorować tzw. potencjalnych beneficjentów tego działania, a więc będziemy obserwować, ilu chętnych rolników jeszcze na takie działanie byłoby i wówczas, ale to dopiero prawdopodobnie w drugiej połowie tego roku, dokonywalibyśmy przesunięć z innych działań programu operacyjnego - dodaje przedstawiciel ARiMR.

Do tej pory wnioski o przyznanie premii dla młodych rolników złożyło już 12,5 tys. rolników.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności