Ceny zbóż, notowania, aktualności

Od przyszłego tygodnia będą wypłaty w ramach SAPARD

Od przyszłego tygodnia będą wypłaty w ramach SAPARD
W przyszłym tygodniu rozpoczną się wypłaty zaległości powstałych w ramach programu SAPARD. W ciągu najbliższych trzech dni Komisja Europejska przekaże Polsce około 25 mln euro na realizację tego programu - poinformował w czwartek PAP minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zaprzestała płacenia zobowiązań z tytułu programu Sapard w grudniu 2004 r. z powodu braku unijnych środków. Obecnie zaległości wynoszą około 400 mln zł.

Jak wyjaśnił minister, niezależnie od unijnych pieniędzy, ARiMR nie zrezygnuje ze starania się o kredyt, który ma zapewnić płynność wypłat, chociaż Agencja może korzystać z niego w ograniczonym stopniu. Na zaciągnięcie kredytu przez Agencję w tzw. rachunku bieżącym wyraziła zgodę Komisja Europejska i minister finansów. Kredyt ten ma służyć do pomostowego kredytowania wypłat w przypadku braku unijnych środków. Jak poinformował w środę wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk, obecnie trwają w tej sprawie rozmowy "techniczne" z bankiem.

Wiceprezes ARiMR Edward Adamiec wyjaśnił w środę podczas obrad senackiej komisji rolnictwa, że kłopoty z realizacją wypłat spowodowane są skumulowaniem liczby wniosków, które napływają do Agencji.

W styczniu-lutym 2004 roku Agencja podpisała 16 tys. umów, które w większości zostały zrealizowane na wiosnę 2004 r. Gros z nich dotyczyło zakupu maszyn rolniczych.

Adamiec podkreślił, że w pierwszej kolejności Agencja będzie płaciła zaległości z grudnia 2004 r., następnie ze stycznia 2005 r., dopiero później z lutego br. W pierwszej kolejności będzie regulowane zadłużenie wobec samorządów lokalnych, którym grożą kary za niewykonanie budżetu.

W ramach programu Sapard Agencja zawarła 31 tys. umów. Z zakontraktowanych 4,8 mld zł wypłacono już ponad 2,1 mld zł.

Źródło: Puls Biznesu

Powrót do aktualności