Ceny zbóż, notowania, aktualności

Program dostosowania gospodarstw do standardów UE

Program dostosowania gospodarstw do standardów UE
Bogate gospodarstwa mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji już od kilku miesięcy, teraz będą pieniądze i dla nas - tak rolnicy mówią o programie dostosowania gospodarstw do standardów Unii Europejskiej. Od wczoraj ARiMR przyjmuje wnioski na ten cel.

O wsparcie mogą ubiegać się producenci mleka oraz drobiu, aby pieniądze otrzymać nie trzeba mieć środków własnych.

Do rozdysponowania jest 250 mln euro. Jedno gospodarstwo może otrzymać nawet 25 tys. euro, a pieniądze można przeznaczyć na wybudowanie płyty gnojowej oraz zbiorników na gnojowicę, dostosowanie pomieszczeń do udoju i przechowywania mleka, na zakup dojarki, a także schładzalnika do mleka, zakup umywalki z podgrzewaczem wody, budowę ujęcia wody, oraz na zakup klatek dla kur niosek. Bardzo korzystny jest także sposób rozłożenia płatności. Rolnicy będą mogli uzyskać dwie płatności rozłożone na raty. Pierwsza płatność do 60 dni po podjęciu decyzji przez Agencję o przyznaniu pomocy dla rolnika, druga płatność, końcowa, po zakończeniu inwestycji i dokonaniu kontroli przez Agencję Restrukturyzacji. Na wykonanie inwestycji rolnik będzie miał dwa lata.

 - Musimy stopniowo przyzwyczajać się do tego, że warunków które rolnik będzie musiał spełniać będzie coraz więcej, a na pewno będzie ich znacznie więcej po 2007 roku, kiedy także w Polsce będą stopniowo obowiązywać dyrektywy unijne w zakresie ochrony środowiska, w zakresie utrzymania dobrego stanu zwierząt - powiedział przedstawiciel ARiMR.

Wnioski o pieniądze na modernizację gospodarstw przyjmowane są w powiatowych biurach ARiMR.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności