Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rusza program wsparcia dla gospodarstw niskotowarowych

Rusza program wsparcia dla gospodarstw niskotowarowych
Rolnicy czekają na ten program od kilku miesięcy, wsparcie dla gospodarstw niskotowarowych, bo o nim mowa, rusza od dzisiaj.

Zainteresowanie dotacjami dla małych gospodarstw jest bardzo duże. Od listopada ubiegłego roku program miał być wdrożony. Teraz na chwilę obecną w Oddziale Terenowym Agencji nikt nic na ten temat nie wie. Jedyna informacja jaka się pojawiła to ta, że od 1 lutego program ma ruszyć.

Rolnicy gospodarujący na kilku hektarach ziemi mogą liczyć na dotację w wysokości ponad 5,5 tys. zł rocznie. Pieniądze będą wypłacane przez pięć kolejnych lat. Aby się ubiegać o wsparcie trzeba najpierw wyliczyć tzw. wielkość ekonomiczną gospodarstwa. Musi się ona mieścić w granicach od 2 do 4 ESU.

Ponieważ 1 ESU to jest około 1200 euro, a więc od 2400 do 6000 euro tzw. nadwyżki ekonomicznej, jeżeli gospodarstwo osiąga to, może się ubiegać o to wsparcie.

Dodatkowo rolnik powinien opracować plan zwiększania dochodów gospodarstwa, opisać jakie zamierza przeprowadzić inwestycje oraz określić z jakich dodatkowych programów pomocowych będzie korzystał.

 - Z tych środków zrealizować można będzie podstawowe inwestycje w gospodarstwie rolnym, te które pomogą rolnikowi, pomogą gospodarstwu rolnemu wytworzyć większą produkcję towarową, a często pierwszą produkcję towarową na rynek - powiedział przedstawiciel Agencji.

Po trzech latach z wykorzystania pieniędzy trzeba się będzie rozliczyć. Od tego, czy cele zawarte w planie rozwoju gospodarstwa ostaną zrealizowane, zależy wypłata pieniędzy przez dwa ostatnie lata. Ministerstwo Rolnictwa szacuje, że dotacje można uzyskać około 120 tys. gospodarstw. Do rozdysponowania w ramach tego programu jest ponad 350 mln euro.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności