Ceny zbóż, notowania, aktualności

Śląscy lekarze weterynarii ukarani za praktyki monopolistyczne

Śląscy lekarze weterynarii ukarani za praktyki monopolistyczne
Śląscy lekarze weterynarii złamali prawo i stosują praktyki monopolistyczne ustalając cenniki usług lekarskich - tak twierdzą przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tymczasem weterynarze tłumaczą, że takiego cennika w ogóle nie ma, a ceny które po raz ostatni opublikowano w branżowym piśmie dwa lata temu to tylko zestawienie średnich cen, które lekarze ustalają sami w swoich gabinetach.

To zróżnicowanie cen, mówią przedstawiciele Śląskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, było podstawą pomysłu, by średnie ceny zebrane z województwa opublikować w branżowym biuletynie, jako ceny wskaźnikowe, a nie obowiązujące.

 - Nigdy Śląska Izba Lekarsko-Weterynaryjna w Katowicach nie określała cen minimalnych. Od 1990 roku kierowaliśmy się pewnymi oczekiwaniami lekarzy weterynarii i ogłaszaliśmy tzw. cennik wskaźnikowy. Ceny w cenniku wskaźnikowym były cenami zebranymi z całego Śląska z różnych, i dużych i małych, lecznic i typowo miejskich i typowo wiejskich, były wskaźnikiem dla lekarzy weterynarii jakie ceny są stosowane przez ich kolegów.

Dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawa jest jednoznaczna, sam fakt opublikowania cen to niedopuszczalna praktyka monopolistyczna.

 - Takie zachowanie nadużywa ustawy antymonopolowej, ponieważ kartel cenowy jest największym nadużyciem prawa antymonopolowego. Ceny powinny być kształtowane w warunkach gospodarki wolnorynkowej i takie ceny zwykle powodują właściwe relacje między konsumentem i konkurencją.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za stosowanie praktyk monopolistycznych nałożył na Śląską Izbę Lekarsko-Weterynaryjną karę 14 tys. zł. Lekarze weterynarii zrzeszeni w Izbie nie zgadzają się z taką decyzją. Odwołanie wpłynęło już do sądu.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności