Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wypłacanie dopłat bezpośrednich trwa

Wypłacanie dopłat bezpośrednich trwa
Do końca lutego wszystkie dopłaty bezpośrednie powinny znaleźć się na kontach rolników. Jak na razie pieniądze otrzymała połowa uprawnionych.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przelała już na rolnicze konta 1,7 mld zł. Pieniądze otrzymało 620 tys. osób. Jednak wciąż są wsie, w których dopłat bezpośrednich nie otrzymał prawie nikt. Minister rolnictwa zapewnia, że ta sytuacja wkrótce się zmieni, gdyż wszyscy rolnicy mają już naliczone dopłaty.

 - Chcemy aby do końca stycznia wszystkie nie-kontrowersyjne sprawy zostały wypłacone, a do końca lutego chcemy zamknąć cały temat dopłat bezpośrednich - powiedział minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Jako pierwsi pieniądze otrzymali lub otrzymają do końca stycznia ci rolnicy, którzy nie popełnili we wnioskach żadnych błędów, a kontrole administracyjne i na miejscu nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Reszta do końca lutego.

Najbardziej zadowoleni powinni być rolnicy z województwa łódzkiego. Tam 90 proc. uprawnionych otrzymało już pieniądze. Najgorzej jest w Pomorskiem, gdzie dopłaty na kontach ma tylko co 10 osoba. Resort rolnictwa tłumaczy, że te dysproporcje to efekt jednoczesnego ubiegania się rolników o dopłaty bezpośrednie oraz o dopłaty do terenów o niekorzystnych gospodarowaniu w skrócie - ONW.

 - Niektóre gospodarstwa były objęte w większym stopniu obszarem ONW, inne w mniejszym i tam proces przebiega wolniej - tłumaczy Wojciech Olejniczak.

Wypłaty unijnych funduszy rozpoczęły się 18 października. Wnioski złożyło 1,4 mln gospodarstw, co stanowi 95 proc. powierzchni gruntów, którym przysługują dopłaty.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności