Ceny zbóż, notowania, aktualności

Poprawia się sytuacja ekonomiczna polskiej wsi

Poprawia się sytuacja ekonomiczna polskiej wsi
Rolnicy odczuwają efekty naszego wejścia do Unii Europejskiej. Z najnowszego raportu o stanie wsi wynika, że w tym roku po raz pierwszy od wielu lat wzrastają dochody rolników.

Autor raportu profesor Jerzy Wilkin z Uniwersytetu Warszawskiego podkreślił, że efektem poprawy ekonomicznej wsi jest zmiana nastrojów wśród rolników. W rozmowie z IAR profesor Wilkin poinformował, że po raz pierwszy większość rolników ocenia pozytywnie wejście polski do Unii Europejskiej.

Zdaniem socjologa Tomasza Żukowskiego zrównał się poziom nastrojów społecznych na wsi i w mieście. Tomasz Żukowski nie wykluczył, że tendencja ta może stać się trwała, co oznaczałoby nową jakość w polskim życiu publicznym. Chodzi między innymi o ocenę reform ekonomicznych czy stosunek do rzeczy nowych.

Wiceminister rolnictwa Daria Oleszczuk nie jest zaskoczona zmianami nastrojów na wsi. Jej zdaniem rolnicy stanęli na wysokości zadania, dostosowali gospodarstwa do wymogów unijnych i masowo zgłosili się po dopłaty bezpośrednie. To dało pozytywne efekty w postaci większych dochodów.

W latach 2004-2006 na polską wieś ma trafić około10 mld euro, w tym ponad 5 miliardów przeznaczone będzie na płatności bezpośrednie, a prawie 3 miliardy euro na wdrożenie Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności