Ceny zbóż, notowania, aktualności

Olejniczak: kolejny etap rosyjskich kontroli

Olejniczak: kolejny etap rosyjskich kontroli
Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak ma nadzieje, że w ciągu 2 tygodni rozpocznie się kolejny etap rosyjskich kontroli w naszych zakładach spożywczych.

Dziś zakończył się drugi etap kontroli w polskich firmach, które chcą eksportować żywność na rynek rosyjski. Siedmiu weterynarzy skontrolowało 70 polskich zakładów przetwórstwa mleka.

Wojciech Olejniczak w rozmowie z IAR podkreślił, że wyniki tej kontroli możemy poznać za około 2 tygodnie. Wtedy też - zdaniem ministra możemy się spodziewać kolejnej grupy kontrolerów.

Rosjanie mają jeszcze skontrolować 45 zakładów przetwórstwa mięsa czerwonego, ponad 30 zakładów drobiarskich, 22 zakłady przetwórstwa ryb oraz zakłady produkujące pasze dla zwierząt.

Dotychczas jedynie 19 zakładów ma prawo eksportować żywność do Rosji. Są to zakłady mięsne, które dostały certyfikaty po pierwszym etapie kontroli.

Od 1 września Rosjanie wprowadzili dla 10 nowych państw Unii Europejskiej specjalne certyfikaty uprawniające do eksportu produktów spożywczych na ich rynek.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności