Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zakład Pozmeatu w Robakowie zwolni 250 osób

Zakład Pozmeatu w Robakowie zwolni 250 osób
Grupa Energetyczna Enea odcięła we wtorek dopływ prądu do zakładu produkcyjnego Pozmeatu SA w Robakowie k/Poznania - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka grupy Enea Magda Hilszer. Zakłady Mięsne Pozmeat zapowiadają zwolnienie 250 pracowników.

 - Giełdowy Pozmeat jest winny grupie energetycznej Enea ok. 800 tys. zł. Dłużnik nie spełnił naszych warunków i dlatego odcięliśmy zakład w Robakowie od prądu - powiedziała Hilszer.

W związku z wyłączeniem prądu zarząd Pozmeatu powiadomił związki zawodowe o zwolnieniach grupowych.

 - Wyłączenie prądu to faktyczny rozkład zakładu, poinformowaliśmy, że z końcem listopada zwolnimy ok. 250 osób - powiedział we wtorek PAP prezes Pozmeatu Bogdan Wierzbicki.

W zakładzie pozostanie ok. 25 osób - będą to głównie służby księgowe i kilkunastu pracowników, którzy będą pilnowali majątku zakładu.

Zakłady Mięsne Pozmeat SA mają ok. 98 mln złotych długu i, według zarządu firmy, tylko ogłoszenie upadłości i sprzedaż firmy przez syndyka masy upadłościowej może uratować produkcję w zakładzie w Robakowie.

 - Zakład nasz jest wart według różnych szacunków 80 do 120 mln złotych, mamy nowoczesną halę, nowoczesne urządzenia, a dodatkowo posiadamy wszystkie zezwolenia łącznie z zezwoleniem na eksport swoich produktów na rynek rosyjski i UE - dodał Wierzbicki.

Od 2003 roku zarząd Pozmeatu sukcesywnie składa wnioski w sądzie o postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Były one jednak przez sąd odrzucane. Ostatni wniosek, rozpatrzony pozytywnie, został zaskarżony do Sądu Najwyższego przez jednego z wierzycieli, który nie zgadza się na zawarcie układu - spółka jest mu winna 10 tys. zł.

W związku z przedłużającą się procedurą sądową, we wrześniu br. zarząd Pozmeatu złożył wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej, także ten wniosek został przez sąd odrzucony z przyczyn formalnych.

Największym udziałowcami Pozmeatu SA są: BRE Bank, który posiada 34,5 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, oraz spółka Alsero, która ma obecnie 15,5 proc. głosów. Po dwóch kwartałach 2004 roku strata netto spółki wyniosła 12,4 mln zł, przychody ze sprzedaży 9,5 mln zł, a krótkoterminowe zobowiązania 97,1 mln zł.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności