Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nietykalni rolnicy

Nietykalni rolnicy
"Od 12 lat poza systemem PIT pozostaje ponad milion obywateli. To rolnicy" - pisze "Gazeta Prawna" informując, że Ministerstwo Finansów dopiero w grudniu rozpocznie prace nad koncepcją ich opodatkowania.

Tymczasem - czytamy w dzienniku - bez tego nie ma co marzyć o reformie systemu podatkowego. "Pomysły odbierania bogatym po to, by dać biednym, są ciągle żywe.

Nadal jednak powstają głównie pomysły większych obciążeń dla przedsiębiorców, którzy przyczyniają się do wzrostu tempa gospodarczego i zatrudniają pracowników, zmniejszając bezrobocie" - pisze "Gazeta Prawna". Dziennik zwraca uwagę, że wszystkie te zmiany "szczęśliwie" omijają rolników, którzy dziś PIT nie płacą.

Z danych GUS wynika, że w ubiegłym roku w porównaniu z dwoma poprzednimi latami koniunktura w rolnictwie poprawiła się. Gazeta przypomina też, że to właśnie rolnicy jak na razie najwięcej skorzystali z podpisania paktu ze Wspólnotą - między innymi nieopodatkowane opłaty.

"W tej sytuacji nie ma żadnego uzasadnienia, aby rolnicy pod względem podatków byli traktowani w tak uprzywilejowany sposób" - pisze dziennik dodając, że bez włączenia rolnictwa do powszechnego systemu opodatkowania dochodów trudno w ogóle mówić o sensownym zreformowaniu polskiego systemu podatkowego.

"Rolnicy nie dokładają zbyt wiele do wspólnej kasy. Dziś płacą jedynie podatek rolny, którego stawki są niewielkie. Niewielkie sa też składki na rolnicze ubezpieczenie" - czytamy w "Gazecie Prawnej". Więcej - między innymi opinie ekspertów - w dzisiejszym wydaniu dziennika.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności