Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dopłaty dostaną prawie wszyscy

Dopłaty dostaną prawie wszyscy
Prawie wszyscy rolnicy otrzymają dopłaty bezpośrednie jeszcze w tym roku - zapewnia rząd, który dementuje wtorkowe doniesienia prasowe. Dziennik "Rzeczpospolita" napisał, że dopłaty bezpośrednie do końca grudnia otrzyma tylko co druga uprawniona osoba.

Wtorkowa "Rzeczpospolita" napisała, że w tegorocznym budżecie państwa jest tylko 1/3 pieniędzy potrzebnych do wypłacenia rolnikom unijnych subwencji rolnych. Oznaczałoby to, że wprawdzie wypłaty rozpoczną się wcześniej niż planowano, bo już 18 października, ale do końca grudnia na przelewy może liczyć tylko połowa rolników.

Ministerstwo rolnictwa zdecydowanie zaprzecza tym informacjom.

 - Trudno mi powiedzieć czy aby na pewno 100 proc. rolników dostanie dopłaty w tym roku. Być może znaczna część rolników, którzy popełnili błędy we wnioskach dostanie je na początku stycznia - powiedział minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Do wypłacania dopłat bezpośrednich jest przygotowana Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która zapewnia, że system IACS zadziała tak jak powinien.

 - Nasz system pozwala na to, zresztą takie rozwiązanie było przygotowane jako docelowe abyśmy realizowali 30 tysięcy przelewów dziennie - uważa prezes ARIMR Wojciech Pomajda.

Oznacza to, że nie wszyscy otrzymają dopłaty już 18 października, ale wszyscy mogą oczekiwać, że do końca grudnia na ich koncie pojawią się pieniądze. O kolejności w jakiej będą dokonywane przelewy zadecyduje system komputerowy, który losowo będzie wybierał beneficjentów.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności