Ceny zbóż, notowania, aktualności

Szwedzi chcą przejąć kontrolę nad Sokołowem

Szwedzi chcą przejąć kontrolę nad Sokołowem
Saturn Nordic Holding AB ze Szwecji chce mieć 100 procent głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Sokołowa. Tak się stanie, jeśli w ogłoszonym wczoraj wezwaniu do sprzedaży akcji po 6 złotych skupi papiery stanowiące 47,36 procent głosów.

W piątek Saturn Nordic Holding AB ze Szwecji wezwał do sprzedaży nieco ponad 47,4 miliona sztuk akcji Sokołowa (to 47,36 proc. głosów na WZA), oferując 6 złotych za każdą akcję. Pośredniczącym w wezwaniu jest dom maklerski CAIB Securities. Zapisy będą przyjmowane od 24 września do 25 października bieżącego roku. Kurs spółki na giełdzie spadł o 1,6 procent, do 6,2 złotego.

Dla analityków cena, jaką zaoferowali Szwedzi, nie jest zaskoczeniem. Miesiąc wcześniej szef szwedzkiej spółki mówił, że akcje Sokołowa są zbyt wysoko wycenione przez rynek, że nie odpowiadają aktualnej kondycji i pozycji spółki na globalnym rynku, a akcjonariusze nagrodzili z naddatkiem jej wyjątkowe postępy w restrukturyzacji i zdobywaniu nowych odbiorców.

Saturn Nordic Holding AB ze Szwecji jest podmiotem powołanym przez Danish Crown, europejskiego lidera w produkcji i eksporcie mięsa wieprzowego, i fiński HK Rukatalo, przodujący na rynkach północnej Europy. Wymienionym firmom Komisja Europejska zezwoliła niedawno na przejęcie wspólnej kontroli nad Sokołowem.

Firmy te wraz z podmiotami zależnymi posiadają już prawie 52,64 procent kapitału Sokołowa i tyleż głosów na jego WZA.

Grupa Sokołów z 8-proc. udziałem w rynku mięsa i jego przetworów jest jednym z jego liderów. Od roku poprawia swoją kondycję finansową. Po 6 miesiącach bieżącego roku wykazano 23,5 mln zł zysk netto wobec 0,9 miliona złotych straty rok wcześniej, a jej wpływy ze sprzedaży wzrosły o 41 proc., do 666,5 mln zł.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności