Ceny zbóż, notowania, aktualności

GUS – średnie ceny skupu zbóż i żywca w sierpniu 2004

GUS – średnie ceny skupu zbóż i żywca w sierpniu 2004
Średnia cena skupu pszenicy w sierpniu wyniosła 42,34 zł za kwintal i w stosunku do lipca tego roku spadła o 31,4 proc. Żyto było tańsze w stosunku do notowań z lipca o 28,4 proc., jego przeciętna cena skupu ukształtowała się na poziomie 30,96 zł za kwintal - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

W porównaniu z lipcem tego roku, w sierpniu spadły ceny ziemniaków (o ponad 38 proc.), żywca drobiowego (o 4,7 proc.) i wołowego (o 2,5 proc.). Zaś nieznacznie wzrosły ceny skupu mleka i żywca wieprzowego (o 1 proc.).

W odniesieniu do sierpnia 2003 roku odnotowano cen spadek skupu pszenicy, żyta, ziemniaków oraz targowiskowych cen ziemniaków jadalnych, natomiast ceny pozostałych produktów podstawowych rolnych wzrosły.

Największy wzrost dotyczył cen skupu i cen targowiskowych żywca wołowego (odpowiednio o ok. 52 proc. i ponad 35 proc.) oraz targowiskowych cen prosiąt do chowu (o ok. 42 proc,.)

Za żywiec w skupie płacono w sierpniu br. średnio 4,65 zł/kg tj. o 1,3 proc. więcej niż w lipcu (4,59 zł/kg) i o prawie 31 proc. więcej niż w sierpniu 2003 roku.

W sierpniu tego roku ulegała poprawie relacja cen skupu żywca wieprzowego do cen zestawu pasz. Znacząco droższe były ceny prosiąt. Prosię do chowu kosztowało przeciętnie 115 zł/szt., tj. o ok. 42 proc. więcej niż przed rokiem.

Ceny żywca wołowego obniżyły się w sierpniu w stosunku do poprzedniego miesiąca o 2,5 proc., natomiast w skali roku wzrosły o 51,5 proc.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności