Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny mięsa znowu idą w górę

Ceny mięsa znowu idą w górę
Ceny półtusz wieprzowych (kl. R) wzrosły we wtorek do 7 zł za kg. Mięso to jest o 30 proc. droższe niż przed rokiem. Jeszcze bardziej, bo o 50 proc., podrożał w ciągu roku smalec. Za ćwierci wołowe z bydła dorosłego płaci się o 70 proc. więcej niż we wrześniu 2003.

Generalnie mięso podrożało, ale podwyżki te nie są równomierne. Np. mięso drobne kl. I zdrożało bardzo niewiele, a kl. II i III - aż o pond 50 proc. Najtrudniej ostatnio o mięsa drobne, tłuszcze i inne relatywnie najtańsze asortymenty.

Większa jest podaż szynki, karkówki, łopatki, a ich ceny poszły w górę w mniejszym stopniu niż notowania tańszych produktów Do mięs szczególnie poszukiwanych wciąż należy boczek, a ostatnio także głowy wieprzowe. Nadal bardzo brakuje na rynku tłuszczów w partiach hurtowych.

Ceny wołowiny są znacznie wyższe niż przed rokiem. Zainteresowanie tym mięsem utrzymuje się na stałym średnim poziomie. Niewiele podrożał ostatnio drób. Ponieważ mięso wieprzowe i wołowe jest już bardzo drogie, drób oferowany po w miarę ustabilizowanych cenach - cieszy się dużym powodzeniem.

Jest popyt na drób cały i elementy, np. na porcje rosołowe. Zdaniem Ireneusza Grzeszczyka, maklera z Łodzi, nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie ceny mięsa obniżyły się. Pozostaną na obecnym poziomie albo nawet nieco wzrosną.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności