Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rolnicy zapłacą wysokie składki od dochodów

Rolnicy zapłacą wysokie składki od dochodów
Już wkrótce, za sprawą planowanych zmian, rolnicy zapłacą wysokie składki od dochodów osiąganych przez gospodarstwa, nawet jeśli ich produkcja będzie przynosić straty - pisze "Gazeta Prawna".

Według dziennika, opłacą je pieniędzmi uzyskanymi z dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej, choć środki te powinny być przeznaczone na poprawę konkurencyjności polskiego rolnictwa.

„Gazeta Prawna", która dotarła do najnowszego projektu ustawy o ubezpieczeniach społecznych rolników i członków ich rodzin pisze, że Ministerstwo Polityki Społecznej proponuje, aby składka na ubezpieczenie emerytalno - rentowe składała się ze składki osobowej i składki dochodowej.

Składka osobowa będzie wynosić miesięcznie 10 procent najniższej emerytury obowiązującej w ostatnim miesiącu poprzedniego kwartału, natomiast dochodowa będzie wymierzana w gospodarstwach powyżej 5 hektarów przeliczeniowych oraz działach specjalnych, z których dochód roczny przekroczy kwotę dochodu z gospodarstwa o powierzchni 5 hektarów przeliczeniowych.

Ponadto, według autorów projektu ustawy, prowadzona przez rolnika pozarolnicza działalność gospodarcza może mieć jedynie charakter uzupełniający i wspomagający dochody z rolnictwa.

Resort proponuje, aby składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za rolnika, który jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, nie była niższa niż 250 złotych miesięcznie. Ustalono także górną granicę wysokości składek na ubezpieczenie emerytalno - rentowe za ubezpieczonego, która nie może być wyższa niż 444 złotych miesięcznie - czytamy w dzisiejszej "Gazecie Prawnej".

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności