Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rolnicy złożyli ponad 11 tys. wniosków o renty strukturalne

Rolnicy złożyli ponad 11 tys. wniosków o renty strukturalne
Rolnicy złożyli 11 tys. 105 wniosków o przyznanie renty strukturalnej w zamian za przekazanie ziemi. Wnioski te wpłynęły do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 2 do 12 sierpnia - poinformowała PAP w piątek rzecznik prasowy ARiMR Iwona Musiał.

Zainteresowanie tą formą pomocy nie jest już tak duże, jak w pierwszych dniach. O ile w pierwszych dniach biura przyjmowały nawet po 2 tys. wniosków, obecnie ich liczba ustabilizowała się na poziomie 500 wniosków dziennie.

Najwięcej wniosków wpłynęło z woj. mazowieckiego - ponad 2 tys. Dużo chętnych było także w woj. podlaskim (ponad 1,5 tys.), łódzkim (ok. 1,5 tys.) i kujawsko-pomorskim (1,2 tys). Zdecydowanie najmniej rolników wyraziło chęć zamiany ziemi na rentę w woj. lubuskim (98) oraz śląskim (168).

 - Najprostszą jest sprawą, gdy rolnicy mają uregulowaną sytuację własnościową i chcą przekazać ziemię dzieciom - powiedziała rzecznik.

Jej zdaniem, rolnicy powinni przekalkulować, czy opłaca się przekazanie ziemi, gdyż w niedługim czasie zostanie uruchomionych sporo środków pomocowych.

Musiał także zwróciła uwagę, że rolnik powinien sprawdzić, czy po 10 letnim okresie otrzymywania renty strukturalnej będzie mógł automatycznie przejść na emeryturę.

Rzecznik zauważyła, że wielu rolników składa niekompletne wnioski. Agencja je przyjmuje, ale w ciągu 40 dni rolnik musi je uzupełnić. Po kompletnym uzupełnieniu dokumentów, Agencja ma 40 dni na wydanie decyzji o tym, czy rolnikowi przysługuje renta.

 - Od momentu wydania postanowienia o przyznaniu renty, rolnik ma 6 miesięcy na przekazanie gospodarstwa i zaprzestanie działalności rolniczej. Dopiero po dokonaniu tych formalności, od tego miesiąca otrzyma rentę strukturalną. A więc do wypłacania pierwszych rent może upłynąć nawet pół roku - zaznaczyła Musiał.

O renty strukturalne mogą ubiegać się rolnicy, którzy ukończyli 55 lat. (Wiek ten jest taki sam dla mężczyzn i dla kobiet.) Warunkiem uzyskania renty jest prowadzenie gospodarstwa rolnego przez 10 lat, ubezpieczenie w KRUS (w okresie 5 lat) oraz przekazanie gospodarstwa. A gospodarstwo musi mieć co najmniej 1 ha powierzchni.

Na finansowanie rent na lata 2004-2006 zaplanowano środki w wysokości 640 mln euro. Kwota ta, według szacunku resortu rolnictwa, wystarczą na wypłaty rent dla 70 tys. rolników.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności