Ceny zbóż, notowania, aktualności

Popularne renty strukturalne

Popularne renty strukturalne
Ponad 5,5 tys. wniosków w ciągu czterech dni złożyli zainteresowani rentami strukturalnymi. Najwięcej wpłynęło ich w województwie podlaskim. Najmniej chętnych jest w lubuskim. Rolnicy przyznają, że kusi ich wysokość świadczenia.

Województwo mazowieckie zajmuje drugie miejsce pod względem liczby złożonych wniosków. Państwo Morawscy z Jawczyc zdecydowali się przekazać gospodarstwo w formie dzierżawy synowej.

 - Renta Strukturalna daje możliwość wcześniejszego przejęcia i my starsi już nie jesteśmy tak efektywni , młodzi i tak przejmują po nas - uważają. - Pomagaliśmy w prowadzeniu gospodarstwa rodziców a teraz się przebranżawiamy i będziemy produkować kwiaty cięte - mówi Iwona Morawska.

Państwo Morawscy liczą na to, że wspólnie będą otrzymywać przez dziesięć lat 1500 zł miesięcznie.

 - Z tym, że jeszcze dochodzą do tego te niespodzianki, że to jest opodatkowane, że podatek zabiorą z tego, że KRUS trzeba zapłacić z tego - dodają.

Mimo tego chętnych na wcześniejszą rentę nie brakuje.

 - Rolnicy mają najwięcej problemów ze zgromadzeniem wszystkich potrzebnych załączników, zaświadczeń, z KRUSU wypisu z rejestru gruntów. Prawda trzeba pojeździć po urzędach i pozbierać załączniki niezbędne do złożenia wniosku - mówi Paweł Skalski ARiMR Wojcieszyn.

Agencja ma czterdzieści dni, od daty złożenia wniosku, na podjęcie decyzji czy rolnikowi przysługuje świadczenie. Jeżeli tak, będzie miał on pół roku na dopełnienie dalszych formalności związanych z przekazaniem bądź sprzedażą gospodarstwa.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności